Mobilní peněženka Revolut je známá svým vysoce konkurenceschopným směnným kurzem. Podívejme se na výpočet směnného kurzu a jeho odlišnosti od tradičních kurzu zmenárem.

Neupřímný 0% Poplatek

Standardní scénář každé evropské metropole, která láká turisty: směnárny uvádějí 0% poplatek na každém rohu a vytvářejí falešné přesvědčení, že lidé dostanou směnný kurz bez poplatku. Obvykle to ani zdaleka není pravda. Směnárny si nemusí účtovat přímo za výměnu, ale mohou mít vlastní sazbu, ve které jsou skutečné náklady velmi skryté.

Je to chytrý způsob manipulace s lidmi. Víte, že 1,0 GBP za 1,3 EUR je lepší než 1,0 GBP za 1,4 EUR, ale stále nevíte, zda je směnný kurz rozumný, jen víte, že je nižší. A tady se dostáváme k bodu.

Pokud chceme říci, zda je kurz přiměřený, musíme vědět, jaký je reálný kurz - mezibankovní střední-tržní kurz.

Mezibankovní střední-tržní kurz je nejlepší směnný kurz, protože jde o průměrnou cenu nabídky / poptávky za danou měnu v globální síti, kterou používají finanční instituce na obchodování s měnami. Ale ani banky nemají mezibankovní tržní sazby; dostanou nabídku / poptávku na základě skutečnosti, že prodávají a kupují. Takže vždy, když byste chtěli znát reálný kurz - mezibankovní střední-tržní kurz je ten správný.

Poctivý 0% Poplatek

Vzrušující věc na Revolut je to, že nabízí svým uživatelům výměnu jejich měny za mezibankovní nabídkový kurz (nebo na základě mezibankovní sazby), což znamená, že budete obchodovat svých 10 Eur ve stejném směnném kurzu jako velké banky 10 000 EUR (viz kurzy Revolut). Tímto způsobem můžete ušetřit asi 3-6% ve srovnání s výměnou peněz v bance a ještě více ve směnárnách. Je to opravdu revoluční, a doufejme, že nečestné směnárny ztrácejí obchod.

Výjimky

Jako vždy, existují určité výjimky. První je, že během víkendu (pátek 23:59 - neděle 23:59), když jsou měnové trhy uzavřeny, Revolut si účtuje 0,5% k hlavním měnám jako USD, GBP, EUR, AUD, CAD ... (celý seznam zde) a 1% k jiným. To je pochopitelné, protože dostanete své peníze ihned, ale Revolut ne, až v pondělí, a pokud se stane něco významné, mohou na výměně ztratit. Jednou radou je vyměnit peníze během týdne, abyste tomuto malému poplatku vyhnulii.

Počkejte, ale kde je háček, jak Revolut vydělává?

Dobrá otázka, pane! Vzhledem k tomu, že společnost Revoult si neúčtuje poplatek za výměnu, žije z kartového poplatku, protože jako vydavatel je mu povoleno zadržet 0,2% každé transakce v rámci EU. Také mají i jiné služby, například pojištění nebo placené členství. Nemluvě o tom, že existují omezení týkající se toho, kolik si můžete bez poplatku vyměnit, v současnosti je to pro standardní členství 5 000 GBP / 5 000 EUR měsíčně. Po překročení limitu se vám bude účtovat dalších 0,5%.

Abychom to shrnuli, Revolut je nomen omen pro svou nabídku mezibankovních sazeb pro jednotlivce a podle mého názoru pomůže ke zlepšení výměny jmen a transparentnosti

Poznámka od autora

Podle mého názoru by nejlepším způsobem, jak zlepšit transparentnost směnárenských institucí, nebylo zveřejňování jejich směnného kurzu, ale spíše, jak moc se liší od mezibankovního středového-tržního kurzu (např. "Nabízíme 93% mezibankovního středového-tržního kurzu"). Takže byste nejen porovnávali ceny, ale také zjistili, jaké drahé směnárny jsou. Bohužel, je to nepravděpodobné, protože tato transparentnost by zvýšila konkurenceschopnost trhu a pravděpodobně by vedla k nižším poplatkům. To je něco, co nechcete, pokud jste směnárna.