Portfel mobilny Revolut znany jest z bardzo konkurencyjnego kursu wymiany. Spójrzmy, jak obliczany jest kurs wymiany i czym różni się on od tradycyjnego kantoru.

Nieuczciwa opłata 0%

Standardowy scenariusz każdej europejskiej metropolii, która przyciąga turystów: kantory oferują 0% opłaty na każdym rogu, tworząc fałszywe przekonanie, że ludzie otrzymają kurs wymiany bez opłaty. Zwykle jest to dalekie od prawdy. Biura wymiany nie mogą pobierać opłat bezpośrednio w kantorze, ale mogą mieć własną stawkę, w przypadku gdy rzeczywiste koszty są bardzo dobrze ukryte.

To sprytny sposób manipulowania ludźmi. Wiesz, że 1,0 GBP za 1,3 EUR jest lepsze niż 1,0 GBP za 1,4 EUR, ale wciąż nie wiesz, czy kurs wymiany jest rozsądny, po prostu wiesz, że jest on niższy. I tutaj dochodzimy do rzeczy.

Aby stwierdzić, czy kurs walutowy jest rozsądny, musimy znać rzeczywisty kurs wymiany - średni rynkowy kurs międzybankowy.

Średnia stopa rynkowa na rynku międzybankowym jest najbardziej sprawiedliwym kursem wymiany, ponieważ jest średnią ceną kupna / sprzedaży dla danej waluty w globalnej sieci wykorzystywanej przez instytucje finansowe do handlu walutami. Ale nawet banki nie uzyskują mediany rynku międzybankowego; otrzymują cenę kupna lub sprzedaży w oparciu o fakt, że sprzedają i kupują. Tak więc, gdy chcesz poznać rzeczywisty kurs wymiany - średni kurs rynku międzybankowego jest tym, którego szukasz.

Wyjątki

Jak zawsze, są pewne wyjątki. Po pierwsze, w weekend (piątek 23:59 - niedziela 23:59), kiedy rynki walutowe są zamknięte, Revolut pobiera 0,5% od głównych walut, takich jak USD, GBP, EUR, AUD, CAD ... (pełna lista tutaj) i 1% dla innych. Jest to zrozumiałe, ponieważ pieniądze dostajesz natychmiast, ale Revolut nie może być pewny, że w poniedziałek niei wydarzy się coś znaczącego, co w rezultacie przyniesie starty na wymianie. Jedną z porad jest wymiana pieniędzy w ciągu tygodnia, aby unikać tej niewielkiej opłaty.

Zaraz, ale gdzie jest haczyk, jak Revolut zarabia pieniądze?

Dobre pytanie, proszę pana! Biorąc pod uwagę fakt, że Revolut nie pobiera opłaty za wymianę, nie pobiera opłaty za kartę, ponieważ jako emitent może posiadać 0,2% każdej transakcji w UE. Mają inne usługi, takie jak ubezpieczenie lub płatne członkostwo. Nie wspominając już o tym, że istnieją ograniczenia co do tego, ile można wymienić bez opłaty, obecnie, dla standardowego członkostwa, to jest 5 000 GBP / 5 000 EUR miesięcznie. Po przekroczeniu limitu zostaniesz obciążony dodatkową opłatą w wysokości 0,5%.

Podsumowując, Revolut jest nomen omen w swojej ofercie stawek międzybankowych dla osób fizycznych i, moim zdaniem, pomoże uczynić wymianę walut bardziej przejrzystą i lepszą.

Notatka od autora

Moim zdaniem najlepszym sposobem na to, aby kantory były bardziej przejrzyste, nie byłoby upublicznienie ich kursu walutowego, ale raczej to, jak różnią się one od międzybankowego rynku międzybankowego (np. "Oferujemy 93% średniej rynkowej na rynku międzybankowym" ). Więc nie tylko porównać ceny, ale także dowiedzieć się, jak drogie są kantory. Niestety jest to mało prawdopodobne, ponieważ ta przejrzystość zwiększyłaby konkurencyjność rynku i prawdopodobnie doprowadziłaby do obniżenia opłat. To jest coś, czego nie chcesz, jeśli jesteś kantorem wymiany walut.